Etil alkol Nedir

Etil Alkol, hem alkol hem de yakıt olarak kullanılabilen bitkisel, yanıcı, renksiz, kimyasal bir bileşiktir. Organik bileşikler sınıfında yer alır. Etil alkolün bir diğer adı ise “etanol”dür.

Etil alkolün özellikleri nelerdir?
Formülü C2H6O olan etil alkolün; Kaynama noktası 78.4 °C ve Yoğunluğu 0.789 gram/santimetre küptür.
Vücutta metabolize olabilen tek alkol türüdür. %90’ı karaciğerde yıkılır, %5-8 solunum, idrar ve ter ile atılır.
Saf hali sıvıdır. Berrak, renksizdir. Karakteristik bir kokuya sahiptir.
“Bitkisel alkol” olarak da bilinir.
Su karıştırıldığında bile mavimsi bir alevle yanabilir; Suyla karışınca hacmi küçülür.

Etil alkol nasıl üretilir?


Etanol birbirinden çok farklı besin kaynaklarından, pek çok farklı yöntemle üretilebilir.
Şeker kamışı ve mısır gibi bitkilerden üretilen etanole “biyoetanol” adı verilir. Daha verimli olması sebebiyle mısır yerine şeker kamışı ve pancarı etanol üretiminde daha çok kullanılır.

Etanol üretiminin temel adımları: rafine ederek nişasta haline getirmek, sıvılaştırmak ve sakarifikasyon (hidrolizyöntemiile nişasta glikozadönüşür),fermentasyon, damıtma, dehidrasyon ve opsiyonel olarak denaturasyon. Fermantasyon sırasında karbondioksit gazı açığa çıkar. Fermantasyon yöntemi ile üretilen etanol sonucunda suda çözünmüş etanol elde edilir. Saf etanol elde etmek için bazı kimyasal işlemler uygulanır. Çünkü etanol, uygulanan damıtma işlemi sonrası sudan tamamen arınamaz. Basit damıtma işlemlerinden sonra etanol yüzde 4 oranında su içerir. Etanolü sudan kurtararak saf halini elde etmek için su, benzen ve alkol damıtılır. Damıtma işlemi su ve benzen ortadan kalkıncaya kadar devam ettirilir. En son işlemde saf etil alkol elde edilir. Saf etanol elde etmek için bazı durumlarda ve laboratuvar ortamlarında magnezyum, kalsiyum ve kalsiyum oksit yani kireç gibi maddeler kullanılarak sudan arındırılır. Kuru tuzdan geçirilen etanolün sudan arındırılması yöntemi de kullanılabilmektedir.

Etil alkol nerelerde kullanılır?


Etanol, ağırlıklı olarak alkollü içeceklerde ve araç yakıtı formunda kullanılır.

Termometre sıvısı olarak kullanılır. Bunun sebebi sıcak ortamlarda hacminin büyümesidir. Renksiz olduğu için bir tür boya ile sıvı seviyesinin görünmesi sağlanır.

Vitamin şuruplarında da çözücü olarak kullanılmaktadır. Yüksek konsantrasyonlarda pek çok suda çözünmeyen ilaçlar ve ilgili bileşikleri eritmek için kullanılır.

Kimya endüstrisinin de önemli bir bileşiği olan etanol, organik bileşiklerin üretiminde başlangıç maddesi olarak da kullanılır.

Antiseptik olarak el dezenfektanı, tıbbi mendil ve antibakteriyel olarak kullanılmaktadır.

Etanolün uçucu olması ve kanserojen etkisi olmaması sebebiyle parfümeri sektöründe fazlaca kullanılır. Etil alkol aynı zamanda çok iyi bir çözücüdür.

“Etil alkol Nedir” üzerine 2 yorum.

  1. ETil alkol siparişi vermek istiyorum sipariş verdim ama onaylandımı acaba bana bilgi verirmisiniz lütfen

Bir cevap yazın